Znáte historii chokers náhrdelníků?

06/01/2018 0 Komentáře Šperky,

Choker náhrdelník má velkou a bohatou historii. Znáte ji? Pokud ne, čtěte další řádky s průřezem kultur a období, kde se tento šperk nosíval. Najdete je několik staletí zpět v čínské, indické a egyptské kultuře v opravdu různorodých podobách.

Například během francouzské revoluce ženy nosívaly červené stuhy kolem krku, aby vzdávaly úctu těm, kteří přišli o život na gilotině. Okolo roku 1863 to však byly ženy, které se prozměnu živily prostitucí.

 

V jiné kultuře v 19.století však choker nosily kolem krku stuhu ženy, které pocházely z královských/vznešených rodin. Tomu se říká kontrast!

Ženy ve starých civilizacích byly obdarovávány chokery náhrdelníky, které pak používaly, aby chránily to, co i tehdy chápali jako velmi důležitou součást těla a to sice krk. Třeba ženy v Egyptě nosívaly chokery složené ze čtyř až šesti řad korálků..

Je to styl, který zůstává dodnes mezi několika kulturami - africké, indické a západní.

 

V západní kultuře se v historii, včetně renesance, objevují vysoké klenotnické šperky a portréty z toho času ukazují, že náhrdelníky se nosí vysoko na krku.

Alexandra Dánska (1844-1925) byla na britském trůně jako manželka krále Edwarda VII. V letech 1901 až 1910 a předtím strávila 38 let jako princezna z Walesu. Během svého panování se stala významnou postavou v módě a popularizovala jeden z jejích oblíbených klenotů - náhrdelník. Choker náhrdelník byl tak jejím velmi oblíbeným šperkem.

Příběh, který se v průběhu let vyprávěl, je, že Alexandra měla choker, aby skryla jizvu z dětství na krku.

Chokery se staly populárními v období secese - René Lalique udělala některé z nejkrásnějších, které kdy byly navrženy.

 

Zatímco došlo k občasnému vzestupu v populární kultuře - ozdoby u hippies a umělé tetování z 90. let minulého století jsou dva příklady.  Chokery vyřezávané z jemných materiálů nikdy nezískali stejnou popularitu, jakou kdysi měli. V dnešní moderní době je však můžeme velmi často vidět na ženách všech možných módních stylů.