Plátování zlatem je nový trend zlacení

10/12/2017 0 Komentáře Šperky,

Pokud jste někdy narazili na pojem plněné / plátované zlato, asi jste se divili tak jako my. Dlouho jsme hledali a bádali po internetu, až jsme našli odpověď. Ale pojďme si prvně trochu vysvětlit, jak je to s karátama u zlata obecně. Každý z nás tuší, že zlato se rozděluje na základě tzv. karátů. Jedná se vlastně označení ryzosti zlata. Pokud koupíte i tak relativně drahé 9 kt zlato, znamená to, že  zlato tvoří 9/24 ryzího zlata. Jedná se o nejméně cennou formu zlatého šperku. Skutečně ryzí zlato je pak 24 karátové. Šperky se z něj však nevyrábí, protože nemá potřebné vlastnosti. Proto se k němu přidávají příměsy, aby byly dostatečně tvrdé, pevné a odolné. V našich končínách a ve zlatnictvích se obvykle setkáváme s 14ti karátovým zlatem. U tohoto druhu zlata je punc 585. Značí, že zlato tvoří 58,5% z celé slitiny šperku. Dále je pak 18-ti karátové, z kterého jsou šperky logicky nejdražší. Punc má 750 a značí  75 % ryzího zlata. U takového šperku jsou částky řádově v desetitisících korunách a rozhodně nejsou tak rozšířené. Jen pro představu za nejlevnější dámský tenký řetízek zaplatíte při 9kt zlatu řádově přes 2-3 tisíce korun. Pamatuju si, že naše babičky jej téměř nepovažovaly ani za zlato.

Co je to vlastně to plátované zlato?

Jedná se technologii výroby šperků, která je velmi oblíbená zejména za oceánem a to díky cenové dostupnosti a luxusnímu vzhledu. Je to druh nánosu silné vrstvy zlata na kov (většinou mosaz v některých dražších případěch stříbro). Pokud si myslíte,že se jedná o klasické "pozlacení" tak rozhodně ne!

Nabízíme šperky z plátované zlata

Podívejte se do kategorie luxusních šperků, kde naleznete nejen krásné výrobky plátované zlatem. Vyberte si z kolekce náhrdelníků nebo třeba plátovaných či standartně pozlacených náušnic třeba i bílým či růžovým zlatem. Sortiment neustále rozšiřujeme.

Definice plátovaného zlata

Plnění/plátování zlatem má totiž své normy a pravidla, narozdíl od pozlacení. Šperky vyrobené touto formou musí mít dle amerických standartů z celkové váhy 1/20 nebo-li 5% ryzího zlata. Vrstvy na těchto špercích jsou tak silné, že nedochází k odlupování, opotřebení a ztrátě lesku. Stačí jen občas drobná údržba jako u jakéhokoliv cenného šperku. I po několika letech je pak stále jako nový (defakto jako u zlata). A pro koho je to vhodné? Pro toho, kdo se chce honosit krásou a leskem drahého kovu, ale nechce za to utrácet několik tisíc korun.

Víte, že někteří světoznámí výrobci šperků používají při výrobě právě formu plnění zlatem? Nejen, že díky tomu výrobek získá vyšší hodnotu, ale vzhled je  skutečně luxusní! A věřte nebo ne, jeden takový šperk (ne od luxusního výrobce) vlastníme a od pravého zlata je k nerozeznání! Vypadá fantasticky a stojí zlomek ceny!

Pozlacení

U běžného pozlacení žádné pravidlo či norma neexistuje, často se proto ani nejedná o pozlacení zlatem! Zní to komicky? Ale je to tak. Nicméně, pokud se jedná o pozlacení, znamená to, že má na sobě jen velmi, velmi tenkou vrstvu s minimálním obsahem zlata. Dochází pak proto k odlupování, zanechávání stop na kůži a hlavně k alergickým reakcím. U plněného zlata však ne!

Podívejte se na naši tabulku srovnání

Plnění zlatemPozlacení
Silná vrstva vydrží se správnou péči navždy

Vrstva se časem sloupne, ztrácí lesk

5% směsi musí tvořit pravé zlato

Pozlacení často ani nebývá zlatem

Nevznikají alergické reakce (pokud nejste alergičtí na zlato)Vznik možných alergických reakcí
Nenáročné na údržbu, lesk nezachází!Údžba může znamenat odloupnutí tenké vrstvy

 

Chcete-li luxus za skvělou cenu, poohlédněte se těchto špercích. Brzy se s nimi možná setkáte i na našem e-shopu.