Perlové náušnice budou vždy znakem elegance. Víte jak poznat pravé perly?

25/02/2018 0 Komentáře

Perlové náušnice se těší oblibě od pradávna. Byly symbolem bohatství a společenského postavení. Tento trend platí,dá se říci, dodnes. Avšak oproti dobám dávným, jsou perlové šperky mnohem dostupnější,  což však neznamená, že by ztratily svůj půvab. Výhodou je, že se Vám budou hodit nejen pro každodení nošení, ale také na plesy, do divadla...

 

Sladkovodní nebo mořské?

 

 

Perličky rozlišujeme na dvě základní kategorie. Sladkovodní a mořské. Sladkovodní se většinou úměle pěstují na asijském kontinentě ve speciálně upravených vodních nádržích. Do lastury se umístí zrnko, na které perlorodka reaguje tvorbou perleti. Tou obaluje zrno k čemuž nakonec dojde k vytvoření perličky. Takový cyklus může ale trvat roky. 

Sladkovodní perlorodky jsou rychlejší, proto jsou takové šperky výrazně dostupnější. Někdy se jim také říká kultivované. Pravým opakem jsou mořské, které se pyšní rozměry, pravidelností a tím pochopitelně i výrazně vyšší cenou, která se stanovuje na základě několika základních kritérií.

Pravé perly mají na povrchu nerovnosti. Čím dokonalejší povrch a pravidelnější tvar, tím je perlička cenější. Pokud uvidíte takovou, která je dokonale kulatá bez povrchových vad, zapomeňte na to, že je pravá. Pokud však ano, připravte si celoživotní úspory. Také záleží na původu perlorodky. Velmi oblíbené jsou tahitské perly, které se pyšní velmi tmavým spíše černým odstínem, který v případě pravosti potěší majitele zajímavými odlesky.

Většina cenově dobře dostupných perel je z hlediska investice bezcená, avšak šperky nosíme pro potěchu. Také nás odmění oproti sklu či plastu zajímavými odlesky, neboť bílá perlička je pohledově na světle velice zajímavá. Jednodušše perla je perla!

 

 

Jak poznat pravé perly?

 

 

V předchozích řádcích jsme naznačili, jak poznáte pravé perly. Základem je nerovnost, nepravidelnost. Platí zde nepřímá úměra aneb čím méně chyb, tím větší cena. Ideální je také perličky vzít a lehce otřít o sebe. Měli by jste cítit jak o sebe drhnou, jakoby mezi nimi byl jemný písek. Pokud o sebe třou bez odporu, nebude se jednat o pravý šperk.

Také základní indícií je perleťová barva. Tu poznáte oproti světlu, kde se jakoby lehce zbarvuje do fialova. 

Pokud Vás tyto krásné a luxusní šperky zajímají, i my nabízíme perlové náušnice s pravou sladkovodní perlou v kombinaci se stříbrem nebo šperkařskou mědí.