Jak pečovat o stříbro? Podívejte se na pár tipů

16/12/2017 0 Komentáře Šperky,

V tomto článku se dozvíte jak správně pečovat o stříbro, jak zamezit černání, a pár typů a triků na čistění, které fungují !

 

Jak čistit stříbro?

Stříbrné šperky právě díky specifickým vlastnostem stříbra vyžadují jen minimální péči. Každý si však po určité době jejich nošení povšimne, že stříbrné šperky chytají jakoby černý nádech. To je způsobeno vinou znečištěného prostředí, v němž stříbro oxiduje. Na stříbrných předmětech se také mohou negativně podepsat chemické látky jako parfémy, krémy, mýdla a saponáty, ale také vlastní agresivní pot. Pokud šperky černou nákazu získaly, existuje hned několik metod čištění stříbra a stříbrných šperků. Nejlepším způsobem, jak se postarat o nápravu, je zanést stříbrné šperky k odborníkovi, který stříbro profesionálně vyčistí – a to buď mechanickým způsobem anebo pomocí ultrazvuku či jiných chemických postupů. Dále je možné vyčistit stříbro svépomocí využitím čistící sady na stříbro.

 

Pár babských rad

K čištění lze použít pár kuchyňských ingrediencí, ale lze použít i zubní pastu!

Ocet

Do litru horké vody nalijte lžíci octa a do vody a namočte zčernalý předmět. Nechte ocet působit 15 až 30 minut, vytáhněte, vyčistěte a je hotovo.

Citron

Do litru horké vody vymačkejte šťávu z jednoho citronu. Do vody dejte předmět a nechte působit 15 – 30 minut, vytáhněte, očištěte a hotovo!

Kypřící prášek a alobal

Na dno nádoby dejte alobal a nalijte asi 1 litr horké vody. Přisypte kypřící prášek a rozmíchejte. Do vody namočte zčernalý předmět a nechte asi 30 minut působit. Vytáhněte a osušte

Zubní pasta

Pokud máte doma tu bez mikrogranulí, klidně ji můžete použít. K čištění můžete použít vysloužilý kartáček nebo i prst. Pastou vyčistěte celý předmět a poté jej umyjte a vysušte.

 

Další tipy:

  1. Šperky vložte do roztoku horké vody s čajovou lžičkou soli, ve kterém je taky kousek hliníkové fólie. Za chvíli by mělo mít stříbro zase zpátky svůj původní lesk.
  2. Stříbrné šperky dejte do vody, v níž jste předtím uvařili brambory, a nechte máčet přes noc.
  3. Stříbrný šperk zabalte do hliníkové fólie, propíchejte ostrým předmětem. Takto zabalený jej ponořte do vařící vody, do níž jste přidali asi půl sáčku kypřícího prášku. Přibližně po deseti minutách byl měl být výsledek vidět.

 

Jak zabránit tmavnutí stříbra

  1. Šperk je určen pro okrasu, nikoli tedy na spaní, koupání, sportování či pracovní činnosti. Při těchto činnostech šperk nenoste! Při sportování tělovylučuje větší množství potu, což je pro stříbrný šperk škodlivé.
  2. V obchodě se šperky ─ tedy ve zlatnictví a stříbrnictví, je možné zakoupit speciální lázeň, do které se šperk pouze vloží a během chvíle opět vypadá jako nový. Poté jej doporučujeme vyleštit hadříkem na šperky. Ten byste si měli zakoupit i do své šperkovnice, protože díky jeho pravidelnému používání je možné zajistit trvalý lesk.

Věříme, že Vám tyto tipy pomohou pro nesmrtelný lesk Vašeho oblíbeného šperku. Pořiďte si také třeba stříbrné náušnice.