Víte, jak se vyrábí snubní prsteny? Kam až se datuje první nález tohoto šperku??

12/01/2018 0 Komentáře Šperky,

Jak asi může vypadat taková výroba normálního či například prstenu snubního? Nebudeme se zde zabývat výrobou tzv. pásovou, ale podíváme se do hlubin ručního umění. Zprvu se pro výrobu prstenu vybere materiál. Materiálů existuje mnoho, ale z nejvíce využívaných je momentálně bílé zlato. 

 

Z počátku prsten nevypadá jinak než jako delší kovová tyčinka. Ta se dále zahřeje, aby se s kovem lépe pracovalo a poté můžeme začít s procesem tzv. válcování. Princip této techniky spočívá v projíždění tyčinky mezi válci, které postupně utahujeme, dokud nezískáme požadovanou výšku, šířku a sílu. Ke konci válcování nám vznikne né moc silný pásek. Měl by být větší než konečné rozměry prstenu. Pásek se v tento moment důkladně narovná, aby se mohla naměřit potřebná délka obroučky. Když je materiál potřebné délky, je kleštěmi ohnut do tvaru kroužku. V místě švu je prsten zaletován. Takto ohnutý prsten nemá ideální tvar, tudíž je potřeba jej vyrovnat pomocí kladívka a válce, na kterém je prsten navléknut. Nyní potřebujeme získat správnou šířku prstenu. Tu upravíme postupným pilováním. Pilujeme prsten také z venku a zevnitř, abychom jej zbavili ostrých hran a nedokonalostí. Tvar prstenu je nyní hotový a dále záleží pouze na zákazníku, zda chce prsten zdobený nebo zcela obyčejný. Oba typy prstenů, ale projdou na konci stejným procesem. To jest konečné vyleštění za pomoci filcových nebo bavlněných kotoučů a různých leštících past.

 

 

První snubní prsteny byly ze starověkého Egypta

 

Historie snubních prstenů sahá již do dob starověkého Egypta. Každopádně v té době prsteny nebyly podobné těm, které vídáme dnes. Tyto prsteny byly často vyrobeny z rákosí, trávy, dřeva, slonoviny nebo kůže. Ve starověkém Egyptě prsten značil lásku muže a ženy, také byl symbolem věčnosti jelikož kruh je nekonečný. Když tedy muž daroval ženě prsten vyznal jí tím nekonečnou a nesmrtelnou lásku. Svoji symboliku má i nošení snubního prstenu na levém prsteníčku. V minulosti lidé tvrdily, že tímto prstem prochází žíla, které je přímo napojena k srdci. Později v dějinách si snubní prsteny oblíbili i Římané. Ti ale značně pozmněnili jeho význam a z důkazu lásky se stal spíše symbol vlastnictví dané ženy. Římané vyráběli 2 druhy prstenu pro ženu. Jeden železný a druhý z drahého kovu. Železný ženě sloužil při nošení doma a prsteny z drahého kovu byly určeny do společnosti. Také byly prý prvními, kdo nechal na prsteny vyrýt vzkaz. Křesťané se ke snubním prstenům přiklonili až když ke konci 9. století prohlásil papež Mikuláš I. snubní prsten za povinnou součást svatebního obřadu. S vsazováním drahých kamenů přišli až Italové v 14. století. Toto si však často mohli dovolit pouze lidé z vyšších vrstev. Až do 20. století snubní prsteny nosily pouze ženy.

 

Pěkné prstýnky si můžete pořídit i u nás! Prsteny pro dva nejsou závazné

 

Pokud ještě máte dojem, že neuzrál čas na velký krok, ale za svoji polovičku jste šťastní, máme pro Vás tip, jak dokázat svojí lásku k ní. Určitě stojí za zmínku mimo náhrdelníků pro dva z chirurgické oceli také prstýnky. Prstýnky pro páry jsou navíc roztahovací tedy mají univerzální velikost (ne však na silné prsty). Mnohé jsou postříbřené pravým stříbrem, a vypadají opravdu nádherně díky lesklému povrchu. Koneckonců podívejte se a přesvědčte se sami.