Egyptské šperky ze skla namísto drahých kamenů?

16/12/2017 0 Komentáře Šperky,

Hlavním materiálem na výrobu šperků bylo zlato. Šperky preddynastického Egypta symbolizovaly převážně hodnost a náboženskou moc v komunitě. Z archeologických výzkumů víme, že Egypťané nosili šperky nejen za života, ale provázely je i na onen svět. Kdo by neznal poklady v hrobkách faraónů.

 

V tě době byli zlatotepci velmi dovední, dokázali vytepat zlaté plátky dvacetkrát tenčí, než jsou dnešní. Je otázkou jak to dokázali, byť neměli žádnou revoluční technologii a vše tedy dělali ručně. Zlaté plátky, kterými pokrývali sarkofágy a nebo podobizny hodnostářů, byly neuvěřitelně tenké a přesto naprosto dokonalé.

 

Některé náročné šperky trvalo vyrobit i několik let.

 

Egypt se stal centrem šperkařství a zlatnického řemesla. Vyrostlo tam  mnoho dílen, kde se toto umění přivádělo k dokonalosti. Hodně se experimentovalo s materiály a kombinacemi. Díky výbojným válkám a kolonizování byly do tohoto umění zabírány i vzory jiných zemí a kombinace šperků neznaly hranic. Nejpoužívanějším kamenem té doby se pro výrobu šperků stal tyrkys a karneol, který i dnes je velmi oblíben a používán.

 

Samozřejmě tyto drahé kameny byly pro chudší část obyvatelstva naprosto nedostupné. Hledaly se jiné materiály na výrobu korálků a zdobících materiálů, pro šperky chudých. Korálky se staly velmi oblíbeným šperkem té doby a dokonce se používaly jako platidlo. Při kolonizacích a to i v pozdějších dobách se staly tzv. výměnným artiklem a to velmi výhodným.

 

Z našeho pohledu je trochu zvláštní , že Egypťané využívali pro výrobu šperků raději barevné sklo a imitace kamenů, než drahé kameny samotné. Dávali přednost barvám, kterými mohli obarvit sklo před přírodní barvou kamenů. Prakticky každý drahý kámen měl svoji imitaci. Každá barva měla svůj význam. Šperky se v Egyptě vyráběly především ve velkých dílnách, které byly součástí chrámů nebo paláců.

Korálky na náhrdelníky byly vyráběny ze zlata, kamenů nebo keramiky a měly válcový, kulatý, vřetenovitý nebo diskový tvar a byly použity v několika řadách, přičemž se barvy pravidelně střídaly. Náhrdelníky se vyráběly ve dvou hlavních tvarech. První tvar, menat, byl nošen výhradně faraóny. Mnohem rozšířenější byl usekh, měl tvar supa.

 

Zdroj:flickr.com